Gabriela Novotná první Češka, která jede DAKAR

Sleduj :   Online tracking   Facebook    Oficiální web

Jsem cílevědomá, svědomitá a neumím dělat věci napůl. Když se do něčeho dám, jdu do toho tělem i duší. A obětuji tomu všechen čas i finanční prostředky. Věřím, že kde je cíl, tam je i cesta.

V květnu 2017 podávám přihlášku na Rallye Dakar 2018. S mou závodní historií a dokončeným závodem Merzouga Rally (bez ohledu na umístění – v pravidlech je jen podmínka dokončit jeden závod Dakar series) budu mít splněny všechny podmínky a kvalifikuji se tak na samotnou rallye.

Co mám za sebou?

 • Na motorce jezdím 7 let – nejprve na silnici, postupně i mimo ni.
  Začínala jsem na větším cestovním enduru a cestovala po obvyklých destinacích – terénnímu ježdění nakloněnějších – Rumunsko, Maroko, a tak podobně.
 • Poté jsem vyzkoušela několik amatérských rallye.
  Zjistila jsem, že mám talent na navigaci a že jsem s ní schopná toho spoustu dohnat. A hlavně, že mě to baví.
 • V lednu 2015 jsem si našla trenéra – Karla Schedera, koupila si KTM EXC 450 a začala trénovat.
  Už od začátku bylo vizí jednou jet Dakar. I proto padla volba na Karla. Začali jsme od základů – jezdili jsme na motokrosových tratích i nadivoko do lesa enduro. Trénovali jsme i spolu s Ondrou Klymčiwem.
 • K tomu jsem začala trénovat fyzicky s Jakubem Bínou. Zaměřili jsme se hlavně na balanční cviky a stabilizaci. Trénink byl koncipován přesně na to, co na motorce potřebuji. Doplňkově jsem ještě běhala a jezdila na kole.
 • V srpnu 2015, předposlední trénink před plánovaným odjezdem na Serres Rally, jsem si roztříštila holenní kost.
  Přišla tedy na 8 měsíců stopka, ve které následovalo martýrium za záchranu nohy a návrat do plné formy.
 • V březnu 2016 jsem začala opět trénovat.
  Myslím, že jsem si z prožité zkušenosti hodně odnesla a v mnoha ohledech jsem se poučila. Nejsem tak zbrklá a navíc jsem psychicky mnohem odolnější. A rozhodně jsem zrychlila.
 • Vyzkoušela jsem si i závody Cross Country a Offroad Maraton.
  I když to nejsou úplně moje disciplíny, chtěla jsem si zvyknout na závodní atmosféru.
 • V srpnu 2016 jsem odjela Serres Rally v Řecku (Závod zařazený do seriálu FIM).
  Dojela jsem na 3. místě v kategorii žen a celkově na 49. místě, tedy těsně v první polovině startovního pole, ve kterém startovala i patnáctka dakaristů.
 • I na základě tak skvělého výsledku jsem v prosinci 2016 absolvovala 3 týdenní finální předdakarové soustředění v Řecku s Ondrou Klymčiwem.
 • To byl neskutečný přínos – trénovat s někým tak zkušeným a mít možnost od něj čerpat mě nesmírně posunulo.
 • V  lednu 2017 jsem podepsala smlouvu s Klymciw racing o zajištění podpory na sezónu 2017 a na Rally Dakar 2018.
  Ondra si jezdce do týmu pečlivě vybírá a nespolupracuje jen tak s někým. Proto je pro mě velkou ctí jet jako součást týmu Klymčiw racing a dává mi to sebedůvěru. Ondra mi narovinu řekl, že by mě nevzal, kdyby nebyl přesvědčen, že Rallye Dakar dokončím. Že se mu líbí mé nadšení a vidí ve mně vlastnosti rallye závodníka.